تهاتر ملک تجاری

در کشور ما برای موضوعات زیادی از جمله موضوع کار، بهداشت، هنر، مجازات و … قانون وضع شده است. یکی از موضوعات مهمی که برای آن قانون گذاری شده حقوق خصوصی نام دارد. منظور از حقوق خصوصی، قوانینی است که روابط افراد را با یکدیگر کنترل می کند. یک نوع از این قراردادها تهاتر است که انواع مختلفی دارد. تهاتر برای معامله یک ملک یا ماشین با اموال مشابه مناسب می باشد. در این نوشتار به بررسی کامل تهاتر ملک تجاری می پردازیم. با ما همراه باشید.

تهاتر ملک چیست؟

طبق قانون مدنی تهاتر یعنی دو فرد هم زمان در برابر هم بدهکار و طلبکار باشند. درواقع یعنی آقای الف از آقای ب هم طلب داشته باشد و هم به او بدهکار باشد، علاوه بر این برای ایجاد تهاتر به شرایط دیگری نیز نیاز داریم. یک شرط این است که دو طلب از یک جنس باشند. شرط بعدی که باید رعایت شود مربوط به زمان و مکان پرداخت طلب ها است. در واقع موعد پرداخت هر دو طلب و محل پرداخت آن ها باید یکی باشد.

در عرف تهاتر و معاوضه به یک معنی هستند و معنای آن ها این است که دو مال با یکدیگر مبادله می شوند. برای مثال تهاتر ملک با ماشین یا تهاتر ملک تجاری با یکدیگر در جامعه انجام می شوند. با این تعاریف باید بگوییم که فرق تهاتر با معاوضه فقط در قانون است و در عرف این دو مفهوم به یک معنی هستند.

بیشتر بخوانید: تهاتر ملک با ملک به چه نوع معامله ای گفته می شود و چه مزایایی دارد؟

صفر تا صد تهاتر ملک

تهاتر ملک تجاری یا هر نوع ملک دیگری به دلیل مزایای زیادی که دارد می تواند یک قرارداد بسیار سودمند برای شما باشد. از مزایای این نوع قرارداد می توانیم به کاهش ریسک خرید و فروش اشاره کنیم. از آنجایی که امروزه قیمت ها به صورت روزانه و حتی لحظه ای تغییر می کنند خرید با پول نقد می تواند ریسک بالایی داشته باشد. ممکن است ارزش پول نقد شما کم شود و توان خرید ملک را نداشته باشید درحالی که در تهاتر دیگر نگران ارزش پول تان نخواهید بود و می توانید با خیال آسوده معامله انجام دهید.

سایت تهاتر ملک در ایران
سایت تهاتر ملک در ایران

تهاتر انواع مختلفی دارد که آن ها را بررسی می کنیم:

  • تهاتر قهری: این تهاتر بدون اراده افراد و با حکم قانون انجام می شود.
  • تهاتر قراردادی: در این نوع طرفین با اراده و میل خودشان تهاتر ملک تجاری یا هر نوع مال دیگری را انجام می دهند.
  • تهاتر قضایی: این نوع تهاتر زمانی صورت می گیرد که طرفین در میزان بدهی و طلبی که به یکدیگر دارند اختلاف داشته باشند و به دادگاه مراجعه کنند. دادگاه میزان بدهی و طلب را مشخص می کند و در صورت وجود شرایط تهاتر، تهاتر را اعلام می کند.

بیشتر بخوانید: بررسی نحوه معاوضه ملک و معرفی سایت تهاتر املاک

تهاتر ملک تجاری با ملک مسکونی چگونه است؟

نکته ای که در تهاتر ملک تجاری باید توجه کنید این است که در سند یک ملک تجاری، تجاری بودن آن ذکر شده باشد. اگر یک ملک تجاری داشته باشید، می توانید آن را با یک ملک مسکونی مبادله کنید؛ از این نظر هیچ منع قانونی وجود ندارد اما برای انجام تهاتر شرایط زیر را باید رعایت کنید:

  • هر دو نفر باید اهلیت قانونی یعنی عقل، بلوغ و رشد برای انجام معامله داشته باشند.
  • دو طرف باید با رضایت کامل تهاتر را انجام دهند.
  • موضوع تهاتر باید معین باشد.
  • جهت معامله باید مشروع باشد.
  • مال مورد نظر باید قابلیت نقل و انتقال داشته باشد. برای مثال در رهن بانک نباشد یا توسط دادگاه توقیف نشده باشد.
  • در تهاتر ملک تجاری مالی که مورد تهاتر قرار می گیرد باید در مالکیت شخصی باشد که می خواهد تهاتر را انجام دهد. درواقع مال مورد نظر متعلق به فرد دیگری نباشد.
آشنایی با تهاتر ملک و ماشین
آشنایی با تهاتر ملک و ماشین

کلام آخر

برای انجام هر کار حقوقی لازم است که از تمام اطلاعات مربوط به آن به خوبی اطلاع داشته باشید تا دچار مشکلات حقوقی نشوید. سایت بازار ملک یک سایت تهاتر املاک است که در آن سعی می کنیم با ارائه دقیق ترین اطلاعات به شما کمک کنیم تا معامله ای صحیح را منعقد کنید. می توانید برای تمام سوالات خود در زمینه خرید، فروش، مشارکت در ساخت، بازسازی و تهاتر ملک تجاری با کارشناسان ما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان سایت بازار ملک بهرمند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 15 =