تهاتر ملک با ملک

واژه تهاتر در حوزه املاک و مستغلات، بسیار پرکاربرد است. به طور کلی، تهاتر به معنای معاوضه بوده و تهاتر ملک با ملک نیز به معنای تعویض یک ملک با ملکی دیگر می باشد. احتمالا سوالات بسیاری در خصوص این واژه دارید. سوالاتی مانند: فرق تهاتر‌ با معاوضه ملک‌ چیست؟ چه قوانینی برای این کار وجود دارند؟ این کار چه مزایایی دارد؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به پاسخ تمامی این سوالات بپردازیم.

جزئیات قرارداد و قانون تهاتر ملک با ملک

تعریف حقوقی تهاتر ملک با ملک طبق ماده ۲۹۴ قانون مدنی، به سقوط دیون بین دو طرف اطلاق می شود. در این ماده آمده است که وقتی دو نفر به یکدیگر بدهکار باشند، طبق مقررات مندرج در مواد بعدی، بدهی آنها به حالت تهاتر تسویه خواهد شد. با این حال، وقتی صحبت از معاملات ملکی می شود، تفسیر حقوقی مفهوم بیع در قانون مدنی صرفا حول دیون نمی چرخد؛ بلکه بستگی به نیت طرفین می تواند معوض یا بیع باشد. ماده ۴۶۴ قانون مدنی، عقد معاوضه را عقدی تعریف می کند که در آن یکی از طرفین در مقابل مال دیگری مالی را می دهد؛ اعم از اینکه یکی بایع و دیگری خریدار باشد. در نتیجه، اگر فردی مال خود را با ملک دیگری یا با دارایی هایی مانند اتومبیل، مواد و غیره مبادله کند؛ بدون اینکه هیچ یک از طرفین آن را بیع یا معامله بر مبنای قیمت تلقی کنند، به عنوان قرارداد معاوضه محسوب می شود.

بیشتر بخوانید: قوانین مربوط به تهاتر املاک

طبق قانون تهاتر‌ ملک‌، باید شرایط زیر در یک تهاتر ملک با ملک رعایت شوند:

 • شرایط عمومی تهاتر‌ ملک‌

 1. تایید اهلیت قانونی (عقل، بلوغ و رشد) هر دو طرف
 2. اقدام به تهاتر با قصد و رضا و بدون اکراه در هر دو طرف
 3. معین بودن موضوع تهاتر و مشروع و قانونی بودن جهت آن
معاوضه املاک
معاوضه املاک
 • شرایط اختصاصی تهاتر‌ ملک‌ با ملک‌

 1. اعلام ایجاب و قبول طرفین
 2. موجود بودن مال موضوع تهاتر در هنگام انعقاد عقد
 3. معلوم و معین بودن اجل و مهلت تحویل عوضین
 4. وقفی نبودن ملک موضوع تهاتر
 5. برخورداری طرفین تهاتر‌ ملک‌، از اهلیت تصرف در عوضین
 6. اقدام نسبت به ثبت تهاتر‌ ملک‌، مطابق قانون ثبت

بیشتر بخوانید: معاوضه ملک تجاری با مسکونی در منطقه ۲۲ تهران

تهاتر ملک چیست؟

تهاتر‌ ملک‌ به مبادله یا داد و ستد املاک و مستغلات بین دو یا چند طرف، بدون درگیر شدن هرگونه معامله پولی اشاره دارد. به جای خرید یک ملک با پول نقد، طرفین درگیر، توافق می کنند که دارایی های مربوطه خود را بر اساس منافع متقابل، ارزیابی ها و مذاکرات مبادله کنند.

تهاتر دارای مزایای بسیار
تهاتر دارای مزایای بسیار

مزایای تهاتر ملک کدام است؟

چندین مزیت تهاتر ملک عبارتند از:

 • معامله همزمان: تهاتر، مبادله همزمان اموال را امکان پذیر می کند و نیاز به هماهنگی خرید و فروش جداگانه را از بین می برد.
 • عدم نیاز به تامین مالی: در مبادله مستقیم ملک، خریداران از پیچیدگی های تضمین وام مسکن یا معامله با وام دهندگان اجتناب می کنند. این می تواند باعث صرفه جویی در زمان و کاهش هزینه های مرتبط با تامین مالی شود.
انجام آسان تهاتر‌ با بازار ملک‌
انجام آسان تهاتر‌ با بازار ملک‌
 • حذف هزینه های خرید و فروش: فروش خانه معمولا مستلزم کارمزدها و پورسانت های مختلفی مانند کمیسیون نماینده املاک، هزینه های بازاریابی و هزینه های عقد قرارداد است. در تهاتر، این هزینه ها تا حد زیادی حذف می شوند.
 • حفظ حقوق صاحبان سهام: اگر صاحبان خانه دارای سهام قابل توجهی در دارایی فعلی خود باشند، می توانند این سهام را مستقیما به خانه جدید خود منتقل کنند. از این رو دیگر نیازی به ایجاد نقدینگی نبوده و احتمالا بخشی از مالیات یا سایر هزینه ها نیز کاهش می یابند.
 • اجتناب از نوسانات بازار و ریسک ها: در معامله پایاپای، ارزش اموال دریافتی صرفا بر اساس ارزش بازار نیست. این امر می تواند صاحبان خانه را از نوسانات احتمالی در بازار ملک و مستغلات محافظت کند.

بیشتر بخوانید: نکات مهم برای پیش فروش املاک

جمع بندی

تهاتر ملک با ملک یکی از شیوه های قدیمی و البته پرکاربرد در معاملات بوده که مزایای مختلفی دارد. به کمک این روش، می توانید از ریسک های موجود در بازار ملک نیز در امان بمانید. اگر به دنبال نکات بیشتر، دریافت مشاوره و یک سایت تهاتر املاک برای تهاتر‌ ملک‌ هستید، می توانید از خدمات ما بهره مند شوید.

مجموعه بازار ملک خدمات مختلفی مانند پیش خرید ملک، تهاتر، مشارکت، امور حقوقی و غیره را انجام می دهد. تمرکز اصلی مجموعه ما برای تهاتر، مناطق ۲۲گانه تهران هستند. ما تنها تمامی املاک سند دار، دارای پارکینگ سندی و فول امکانات را در این مناطق معاوضه می کنیم.

برای تهاتر املاک آپارتمانی، در صورت عدم وجود آسانسور، تنها منازل طبقات اول و دوم تهاتر می شوند.  با خدمات ما می توانید با خیالی آسوده به انجام امور حقوقی و ملکی خود بپردازید. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + یک =