مالیات

بر اساس متن لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ منابع عمومی دولت ۱۶.۷ درصد، نسبت به بودجه سال ۱۴۰۲ افزایش یافته و به مبلغ ۲۴۲۹ هزار میلیارد تومان رسیده است. علاوه بر این، در لایحه بودجه ۱۴۰۳ مبلغ ۱۱۲۲ میلیارد تومان نیز به عنوان درآمدهای مالیاتی پیش بینی شده است که نسبت به امسال ۴۹.۸ درصد رشد دارد.

در خصوص درآمدهای نفتی نیز پیش بینی شده است که در سال ۱۴۰۳ به مبلغ ۶۱۴ هزار میلیارد تومان برسد. این مبلغ نسبت به امسال ۱۶ درصد کاهش می یابد. درآمدهای نفتی ایران از طریق صادرات نفت است و روزانه میلیون و ۳۵۰ هزار بشکه با قیمت ۶۵ یورو در نظر گرفته شده است. در این لایحه نرخ تسعیر ارز دولتی ۳۱ هزار تومان تعیین شده است.

در سال ۱۴۰۳ تراز عملیاتی بودجه به میزان ۳۰۸ هزار میلیارد تومان کاهش یافته است. علاوه بر این بیش از ۶۰ هزار میلیارد از این بودجه برای واگذاری شرکت های دولتی در نظر گرفته شده است. از سوی دیگر منابع یارانه ای نیز رشد ۱۵ درصدی داشته و دولت باید در سال ۱۴۰۳ مبلغ ۸۰۰ میلیارد و ۷۵۸ هزار تومان را به عنوان یارانه پرداخت نماید.

تعیین جزئیات اخذ مالیات از حقوق

بر اساس لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ افرادی که در ماه مبلغ ۱۰ میلیون تومان و کمتر حقوق می گیرند، از پرداخت مالیات معاف هستند. افرادی که در ماه بین ۱۰ تا ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان حقوق دریافت می کنند، باید ۱۰ درصد از آن را به عنوان مالیات به دولت پرداخت کنند.

افرادی که درآمد ماهیانه آن ها بین ۱۶ میلیون و ۸۰۰ تا ۲۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است، باید ۱۵ درصد از آن را به عنوان مالیات بپردازند. در این لایحه برای حقوق های بالاتر از این نیز مالیات در نظر گرفته شده است. بر این اساس افرادی که حقوق آن ها در ماه بین ۲۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان تا ۴۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است، باید ۲۰ درصد از آن را به عنوان مالیات به دولت بدهند و افرادی که بالای ۴۸ میلیون تومان حقوق می گیرند، باید ۳۰ درصد مالیات پرداخت کنند.

بیشتر بخوانید: پیش فروش آپارتمان در تهران با وام چگونه است؟

تعیین مالیات برای خودروهای لوکس

بر اساس لایحه بودجه سال ۱۴۰۳، دارندگان خودروهای لوکس نیز باید به دولت مالیات پرداخت کنند. بر اساس این لایحه خودروهایی که قیمت آن ها بالای ۳ میلیارد تومان است، باید سالیانه یک درصد مازاد مبلغ خودرو را به عنوان مالیات پرداخت کنند. به عنوان مثال، اگر قیمت خودروی شما ۴ میلیارد تومان است، باید ۱۰ میلیون تومان (یک درصدِ یک میلیاردی که بیشتر از ۳ میلیارد است) را در سال به عنوان مالیات پرداخت نمایید.

اخذ مالیات از خودروهای لوکس
اخذ مالیات از خودروهای لوکس

تعیین مالیات برای منازل مسکونی گران قیمت

در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ آمده است که منازل، باغ ها یا زمین هایی که ارزش مادی آن ها بیش از ۲۵ میلیارد تومان است، نیز باید در سال مالیات پرداخت کنند. این مالیات نیز همانند مالیات خودرو، بر اساس مازاد مبلغ پایه و به مقدار ۲ در هزار محاسبه می شود.

به عنوان مثال، اگر شما صاحب خانه ای هستید که ارزش آن ۳۰ میلیارد است، باید مبلغ ۱۰ میلیون تومان در سال مالیات بدهید. توجه داشته باشید که شخصی که در ابتدای سال مالک خانه بوده است، باید مالیات آن را بپردازد.

بیشتر بخوانید: بایدها و نبایدهای تهاتر ملک با ماشین

انتشار ۱۳ هزار میلیارد تومان اوراق اسلامی توسط شرکت های دولتی

بر طبق لایحه بودجه سال آینده تمامی شرکت های دولتی مجاز هستند تا سقف ۱۳ هزار میلیارد تومان، اوراق اسلامی را با تضمین سود و بازپرداخت اصل، برای طرح هایی که به تصویب شورای اقتصاد کشور می رسند، منتشر کنند.

انتشار اوراق توسط ایران خودرو

در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ مشخص شده است که ایران خودرو دیزل می تواند تا سقف ۱۲ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت با تضمین خود و برای توسعه حمل و نقل عمومی و بهبود زیر ساخت ناوگان های شهری یا نوسازی آن ها منتشر کند.

انتشار اوراق مشارکت توسط ایران خودرو دیزل
انتشار اوراق مشارکت توسط ایران خودرو دیزل

دریافت عوارض از ماشین ها بر مبنای پیمایش آن ها

بر اساس لایحه بودجه سال آینده وزارت راه و شهرسازی وظیفه دارد با استفاده از ابزارهای کنترل هوشمندی که در بزرگراه ها و خیابان ها قرار دارد، از خودروها بر اساس میزان پیمایش به ازای هر کیلومتر و همچنین بر مبنای نوع خودرو عوارض دریافت کند.

بیشتر بخوانید: معاوضه ملک تجاری با مسکونی در منطقه ۲۲ تهران

عوارض اخذ شده از این خودروها به حساب سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ ای که زیر نظر خزانه داری کل کشور است، واریز می شود تا برای توسعه، به سازی، آبادانی، ایمن کردن و هوشمند کردن جاده ها و راه های مواصلاتی کشور مصرف شود. بر اساس این لایحه وسایل حمل و نقل عمومی که دارای بارنامه، صورت وضعیت یا پلاک عمومی هستند، از پرداخت مالیات معاف اند.

افزایش مالیات بر ارزش افزوده

بر اساس لایحه بودجه سال آینده نرخ مالیات بر ارزش افزوده که ۱۵ سال است ثابت مانده، به میزان یک درصد افزایش یافته و به ۱۰ درصد می رسد. پیش از این نرخ مالیات بر ارزش افزوده ۹ درصد ارزش تمام شده کالا در نظر گرفته می شد.

برای مشاوره در این مورد می توانید با کارشناسان ما در بازار ملک تماس بگیرید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + پانزده =