پیش خرید اپارتمان

امروزه با توجه به افزایش چشمگیر قیمت مسکن، یکی از گزینه های پیشنهادی اکثر مشاورین املاک به مشتریان، پیش خرید آپارتمان است. پیش خرید در زمینه ملک و املاک به خرید خانه، مغازه یا آپارتمانی گفته می شود که در یک مجتمع تجاری یا مسکونی در حال ساخت قرار دارد. با پیش خرید ملک، مشتری مبلغ کمتری را نسبت به زمانی که ملک مورد نظر آماده سکونت است پرداخت می کند. این موضوع می تواند برای افرادی که مبلغ لازم جهت خرید واحد آماده را ندارند، بسیار مناسب باشد؛ لذا اگر قصد دارید ملکی را پیش خرید کنید باید نکات مهمی را در نظر بگیرید.

قوانین جدید پیش فروش آپارتمان کدام است؟

با توجه به دعواهای حقوقی مطرح شده در رابطه با پیش خرید و پیش فروش آپارتمان، قوانین جدیدی برای جلوگیری از هرگونه تخلف وضع شده است. از مهمترین قوانینی که در این زمینه تصویب شده، می توانیم به قوانین مربوط به تعیین قیمت، امکانات واحد، موعد تحویل، مساحت واحد، انتقال سند و نحوه پرداخت اشاره کنیم. از آنجایی که واحدهای پیش فروش شده امکان به رویت رسیدن توسط مشتری را ندارند، همواره ممکن است نگرانی هایی در این زمینه وجود داشته باشد.

بیشتر بخوانید: پیش فروش آپارتمان در محله برتر

امکانات واحد مورد معامله

یکی از موارد مهم در نکات پیش خرید آپارتمان، امکانات واحد مورد معامله به هنگام تحویل است. به طور معمول فروشنده و خریدار به هنگام امضای توافقنامه، در رابطه با امکانات مورد نظر مواردی را تعیین می کنند. در برخی موارد به هنگام تحویل واحد، امکانات تعیین شده به طور کامل وجود ندارند. ‌در این شرایط فرد خریدار حق دارد که شکایت خود را مطرح کند. در این صورت با توجه به قوانین وضع شده، هزینه مورد نظر جهت تجهیز واحد به امکانات تعیین شده از اقساط باقیمانده کسر خواهد شد.

پیش فروش آپارتمان
پیش فروش آپارتمان

قیمت توافقی برای پیش فروش

یکی از مهمترین موارد  مطرح شده در دعواهای حقوقی جهت پیش خرید آپارتمان، قیمت آن است. تعیین قیمت باید توسط کارشناسان مورد تایید وزارت مسکن و شهرسازی انجام شود. به علت افزایش قیمت لحظه ای در بازار مسکن در ایران، امکان طلب مبالغی توسط طرف فروشنده وجود دارد. این مورد باید پیرو تعهدات ذکر شده در توافقنامه به منظور موعد تحویل و اقساط دریافتی از خریدار، توسط دفتر اسناد رسمی پیگیری شود.

بیشتر بخوانید: نکات طلایی در زمان پیش خرید ملک

نحوه پرداخت وجه در پیش خرید آپارتمان

نحوه پرداخت در این گونه معاملات باید به گونه ای باشد که طرفین امکان اعمال فشار در صورت نارضایتی از طرف مقابل را داشته باشند. معمولا نحوه پرداخت در پیش فروش ها به صورت اقساطی است. به طور معمول باید در هنگام امضای توافقنامه، حداقل ۱۰ درصد از مبلغ کل به طرف فروشنده پرداخت شود. همچنین باید تعداد و موعد پرداخت اقساط با توجه به مراحل پیشرفت عملیات ساخت واحد در نظر گرفته شود.

نکات مهم در پیش خرید ملک
نکات مهم در پیش خرید ملک

تغییر در مساحت واحد پیش فروش شده

در معاملات مربوط به پیش خرید آپارتمان، هرگونه تغییر در مساحت واحد مورد معامله، امکان فسخ قرارداد از طرف فروشنده را سلب خواهد کرد. در این زمان  طرف خریدار می تواند در صورت کاهش بیشتر از ۵ درصد مساحت، معامله را فسخ کرده یا با توجه به متراژ کسر شده از مساحت، مبلغ پرداختی را کاهش دهد. همچنین در صورت افزایش کمتر از ۵ درصد متراژ واحد مورد نظر، فرد خریدار موظف به پرداخت ما به تفاوت قیمت ملک خواهد شد؛ اما در صورت بیشتر بودن تغییر مساحت، امکان فسخ معامله از طرف خریدار وجود دارد.

بیشتر بخوانید: پیش فروش آپارتمان، آیا ارزش سرمایه‌گذاری دارد؟

پیش فروش و پیش خرید آپارتمان در تهران

با افزایش سرسام آور قیمت ملک، پیش خرید آپارتمان در تهران را به شما توصیه می کنیم؛ اما برای انجام این گونه معاملات در تهران و سایر شهرها، حتماً باید به متعهد بودن طرف قرارداد اطمینان داشته باشید. به منظورافزایش اطمینان در انجام پیش خرید ملک، باید با شرکت هایی معامله کنید که در منطقه برند هستند و رزومه پرباری دارند. به عنوان مثال با یک پرس و جوی ساده در منطقه ۲۲ تهران، می توانید با بهترین شرکت های سازنده مجتمع های تجاری و مسکونی آشنا شوید.

پیش خرید انواع ملک
پیش خرید انواع ملک

مزایا و معایب پیش خرید آپارتمان

از مزایای پیش خرید آپارتمان می توانیم به امکان پرداخت اقساطی مبلغ ملک اشاره کنیم. یکی دیگر از مزایا، تفاوت قیمت پیش خرید آپارتمان نسبت به خرید واحد آماده مشابه است. همچنین در پیش فروش آپارتمان امکان ابراز سلایق در دکوراسیون داخلی نیز وجود دارد.

اما از معایب پیش خرید ملک می توانیم به عدم انجام تعهدات توسط فروشنده اشاره کنیم. همچنین ممکن است که واحد مورد نظر به چندین نفر فروخته شود و کلاهبرداری اتفاق بیفتد. در صورت پرداخت نکردن خلافی ها و عوارض مربوط به شهرداری یا وام گرفتن بر روی سند زمین و تسویه نکردن آن، تمامی هزینه های ذکر شده بر عهده خریدار خواهد بود.

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =